Henter side
Henter side
Søg virksomhed eller ejendom
Henter virksomhed
CVR 30599845
Kort fortalt. KONGEFOLDEN A/S har CVR-nummer 30599845 og er registreret som aktieselskab, startet 30. maj 2007. Adressen i CVR er Havnegade 4, 4, 8000 Aarhus C. Branche: Anden udlejning af boliger. Status: aktiv.
Havnegade 4, 4, 8000 Aarhus C
Anden udlejning af boliger
Officielle virksomhedsdata og årsrapporter. Kilder, perioder og beregninger følger tallene.
Henter officielle regnskaber
Afstemmer virksomhed, regnskabsperiode og valuta med årsrapporterne.
Henter ejere og ledelse
Aktieselskab
Virksomhedsform
30. maj 2007 –
Virksomhedens levetid
CVR 30599845 · Kilde og datoer følger hver oplysning.
KONGEFOLDEN A/S
Hentetid og Datafordelerens opdateringstid er ikke virksomhedens ændringsdato. Gyldighedsdatoer gælder denne oplysning.
Aktiv
Hentetid og Datafordelerens opdateringstid er ikke virksomhedens ændringsdato. Gyldighedsdatoer gælder denne oplysning.
Aktieselskab
Hentetid og Datafordelerens opdateringstid er ikke virksomhedens ændringsdato. Gyldighedsdatoer gælder denne oplysning.
Anden udlejning af boliger · 682030
Hentetid og Datafordelerens opdateringstid er ikke virksomhedens ændringsdato. Gyldighedsdatoer gælder denne oplysning.
Havnegade 4, 4, 8000 Aarhus C
Hentetid og Datafordelerens opdateringstid er ikke virksomhedens ændringsdato. Gyldighedsdatoer gælder denne oplysning.
30. maj 2007
Hentetid og Datafordelerens opdateringstid er ikke virksomhedens ændringsdato. Gyldighedsdatoer gælder denne oplysning.
Ingen ophørsdato oplyst
Hentetid og Datafordelerens opdateringstid er ikke virksomhedens ændringsdato. Gyldighedsdatoer gælder denne oplysning.
En adresse dokumenterer registrering på stedet og ikke ejerskab til en ejendom. En manglende ophørsdato bekræfter ikke alene, at virksomheden er aktiv.
Henter beskæftigelsestal og måleperioder…
Henter steder, adresser og CVR-relationer…
Udskrevet fra Indkig · CVR 30599845 · KONGEFOLDEN A/S. Officielle CVR-oplysninger. Legale ejere og ledelse som registreret i CVR; ingen reelle ejere, CPR eller private adresser. Regnskabskilde: Erhvervsstyrelsens offentlige årsrapporter; perioder og eventuelle begrænsninger fremgår af regnskabsdelen.
Adressen er virksomhedens registrerede adresse. Den dokumenterer ikke ejerskab til ejendommen.
KONGEFOLDEN A/S har CVR-nummer 30599845.
KONGEFOLDEN A/S er registreret i CVR på adressen Havnegade 4, 4, 8000 Aarhus C.
KONGEFOLDEN A/S blev startet 30. maj 2007 ifølge CVR.
KONGEFOLDEN A/S er registreret i branchen Anden udlejning af boliger (branchekode 682030).
KONGEFOLDEN A/S har status «aktiv» i CVR.
Legale ejere og ledelse står på Indkigs side for KONGEFOLDEN A/S under «Ejere og ledelse», som registreret i CVR. Reelle ejere og CPR vises ikke.
Legale ejere og nuværende ledelse som registreret i CVR.
Ejes af
Kapital 33,33–49,99 %
Kapital 20–24,99 %
Kapital 15–19,99 %
Kapital 15–19,99 %
+2 flere i listen nedenfor
KONGEFOLDEN A/S
Direkte ejerskab ét led op og ned, som registreret i CVR. Kapitalandele er CVRs intervaller.
BEAN INVEST ApSSelskab · CVR 16991678
NJV HOLDING ApSSelskab · CVR 21576247
BELLEVUE EJENDOMSINVEST A/SSelskab · CVR 34739722
H. NORUP HOLDING ApSSelskab · CVR 26976502
TMOU HOLDING ApSSelskab · CVR 29623295
BOK Invest II ApSSelskab · CVR 39755432
8 tidligere ejere vises ikke.
Bo Evald KristensenPerson
Bestyrelse · BESTYRELSESMEDLEM · siden 1. feb. 2018
Knud Erik RasmussenPerson
Bestyrelse · FORMAND · siden 20. dec. 2018
Niels Jørgen Vase PetersenPerson
Bestyrelse · BESTYRELSESMEDLEM · siden 1. feb. 2018
Christian Stangerup Broch-LipsPerson
Direktion · DIREKTØR · siden 26. okt. 2017
13 tidligere ledelsesroller vises ikke.
Ingen nuværende ejerandele i andre selskaber i CVRs ejerregister.
2 tidligere ejerandele vises ikke.
Kilde: CVR-distribution, Erhvervsstyrelsen. Hentet 29. okt. 2026, 16.39.25, virksomheden opdateret i CVR 16. feb. 2026, 14.21.48. CVR registrerer ejerandele i intervaller. En ejerandel er ikke i sig selv bevis for kontrol, et moderselskab eller et datterselskab. Reelle ejere, CPR og adresser vises ikke. Se også CVR (åbner ny fane).
CVR · måleperioder
Ansatte er antal personer. Årsværk er omregnet fuldtid. Vælg én datatype: års-, kvartals- og månedstal sammenblandes ikke.
Ingen beskæftigelsesoplysninger i det gennemførte opslag.
Måleperioden viser, hvornår tallet gælder. Registrering, opdatering og hentning er særskilte datoer. Et gennemført opslag er ikke en garanti for aktuelle eller landsdækkende beskæftigelsestal.
Et P-nummer identificerer et registreret virksomhedssted. Tilknytningens datoer viser, hvornår stedet er knyttet til virksomheden. En beliggenhedsadresse dokumenterer ikke ejerskab til ejendommen.
Tilknytning efter CVR-relationens start og slut ved opslaget: 29. okt. 2026, 16.39.25. Antal er fund i det hentede udtræk. Nuværende tilknytning dokumenterer ikke, at stedet er i drift eller ejet af virksomheden.
Ingen P-enheder med den valgte tilknytning i det gennemførte opslag.
Økonomi · Officielle årsrapporter
Nogle rapporter eller felter kunne ikke udlæses entydigt. Udtrækket er afgrænset; flere rapporter kan findes hos Virk. Rapportlinks og de øvrige tal er bevaret.
Årets resultat · DKK i hver regnskabsperiode
2025Årets resultat
5.932.589 DKK
Punkter er årsrapportens observationer. Huller betyder manglende tal. Forbindelseslinjer er ikke målinger mellem perioderne.
| Periode | DKK |
|---|---|
| 1. jan. 2018 – 31. dec. 2018 | 1.717.336 |
| 1. jan. 2019 – 31. dec. 2019 | 3.476.433 |
| 1. jan. 2020 – 31. dec. 2020 | 482.661 |
| 1. jan. 2021 – 31. dec. 2021 | 7.429.911 |
| 1. jan. 2022 – 31. dec. 2022 | 2.563.831 |
| 1. jan. 2023 – 31. dec. 2023 | 915.246 |
| 1. jan. 2024 – 31. dec. 2024 | 1.246.142 |
| 1. jan. 2025 – 31. dec. 2025 | 5.932.589 |
Soliditet · beregnet ultimo 2025
44 %
Egenkapital / aktiver × 100. Andelen af aktiver finansieret med egenkapital.
Likviditetsgrad · beregnet ultimo 2025
0,9 %
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld × 100. Beregnes kun med oplyste tal og positiv nævner.
Tal kommer fra hver periodes egen årsrapport. Nyere rapporters sammenligningstal kan være korrigeret. Første grafadapter dækker regnskabsklasse B; andre rapporter kan åbnes hos kilden. Højst otte perioder vises.
2025 · 1. jan. 2025 – 31. dec. 2025
Offentliggjort 10. apr. 2026
2024 · 1. jan. 2024 – 31. dec. 2024
Offentliggjort 7. maj 2025
2023 · 1. jan. 2023 – 31. dec. 2023
Offentliggjort 10. maj 2024
2022 · 1. jan. 2022 – 31. dec. 2022
Offentliggjort 8. mar. 2023
2021 · 1. jan. 2021 – 31. dec. 2021
Offentliggjort 6. apr. 2022
2020 · 1. jan. 2020 – 31. dec. 2020
Offentliggjort 28. maj 2021
2019 · 1. jan. 2019 – 31. dec. 2019
Offentliggjort 7. maj 2020
2018 · 1. jan. 2018 – 31. dec. 2018
Offentliggjort 10. maj 2019
Manglende omsætning kan skyldes, at rapporten kun oplyser bruttoresultat. Vi rekonstruerer ikke tallet. Om den officielle regnskabskilde ↗